Jakie są etapy badania USG żył?
USG Doppler to jedno z podstawowych badań służących do oceny stanu układu krwionośnego, a więc żył i tętnic. Dzięki badaniu lekarz flebolog może ocenić struktury ścian naczyń krwionośnych, jak również sprawdzić funkcjonowanie zastawek żylnych, które są odpowiedzialne za utrzymywanie prawidłowego przepływu krwi. Badanie określa się jako złoty standard podczas wizyty u lekarza flebologa, który będzie mógł potwierdzić lub wykluczyć zakrzepicę żylną. Badanie ultrasonograficzne jest badaniem niezwykle złożonym i interpretacja wyników wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia lekarza je wykonującego. Warto zadbać o to, aby badanie było wykonywane przez flebologa, który od razu po jego przeprowadzeniu zdiagnozuje choroby naczyniowe i wprowadzi odpowiednią profilaktykę lub leczenie. Jakie są poszczególne etapy badania ultrasonograficznego z efektem Dopplera?
Etap I
Badania USG żył kończyn dolnych wykonywane jest w pozycji stojącej. W pierwszym etapie lekarz flebolog poszukuje groźnych patologii, m.in. zakrzepicy, która może mieć ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale również na życie. Lekarz sprawdzi, czy w naczyniach żylnych nie ma widocznych świeżych zakrzepów lub śladów przebytej zakrzepicy. Podczas tego etapu przeprowadzana jest również próba uciskowa, dzięki której widoczne będzie czy naczynie zamyka się całkowicie, czy może jednak dochodzi do cofania się krwi, czyli tzw. refluksu.
Etap II
Na tym etapie lekarz zajmuje się badaniem zastawek żylnych, które są odpowiedzialne za prawidłowy przepływ krwi. Również w tym etapie następuje uciskanie kończyny dolnej dłonią, dzięki czemu lekarz będzie mógł określić czas powrotu krwi. Jeżeli krew nie będzie przepływała sprawnie, będzie można mówić o przewlekłej niewydolności żylnej.
Etap III
W trzecim etapie flebolog może ocenić położenie, a także wielkość naczyń krwionośnych - jest to etap, który wykonuje się wyłącznie, gdy mamy pewność, że zmagamy się z chorobą i konieczne jest zaplanowanie leczenia. Szczególnie przy operacjach i zabiegach małoinwazyjnych niezwykle ważne jest zapoznanie się z budową żył oraz ich aktualnym stanem.
Komentarze