Jakie są objawy niewydolności żylnej?
Przewlekła niewydolność żylna jest chorobą, która polega na zastoju krwi w układzie żylnym kończyn dolnych. Niewydolność żył najczęściej doprowadza do powstania żylaków, pajączków, jak również obrzęków i stanów zapalnych pojawiających się w obrębie skóry. Najcięższą postacią niewydolności żylnej są zdecydowanie owrzodzenia żylne. Każde ze wspomnianych następstw niewydolności żylnej może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet zagrożenia życia, dlatego jeżeli zauważymy u siebie jakieś objawy, koniecznie trzeba wybrać się do specjalisty, którym jest lekarz flebolog. Na wizycie przeprowadzi on badanie USG żył Doppler Warszawa, dzięki któremu będzie możliwe skontrolowanie stanu żył.
Jakie są najczęstsze objawy niewydolności żylnej?
Do najczęstszych objawów przewlekłej niewydolności żylnej przede wszystkim można zaliczyć odczuwany ból oraz uczucie ciężkości nóg, które będzie ustępowało po wypoczynku z podniesionymi do góry nogami lub po wykonaniu odpowiednich ćwiczeń wspomagających pracę żył. W początkowej fazie rozwoju choroby najczęściej pojawiają się delikatne obrzęki w okolicach stóp, kostek, a nawet łydek spowodowane zatrzymywaniem się krwi w żyłach. Równie często pojawia się ból w okolicach żył, mrowienie, drętwienie, a nawet swędzenie nóg i noc skurcze mięśni łydek. Jeżeli pojawiają się podskórne przebarwienia brązowo-czerwonawe również wskazuje to na rozwój choroby. Częstym objawem jest uwidocznienie się żył podskórnych - najczęściej są one poszerzone i o fioletowym zabarwieniu, a wokół nich pojawiają się niewielkie pajączki.
Jakie czynniki wpływają na rozwijanie się niewydolności żylnej?
Do najczęstszych czynników, które zwiększają ryzyko powstania niewydolności żylnej, można z pewnością zaliczyć płeć, ponieważ u kobiet ze względu na duże zmiany hormonalne, m.in. ciążę czy stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Wraz z wiekiem również istnieje większe prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków. Wysoki wzrost, czynniki genetyczne oraz palenie papierosów są również czynnikami, które zwiększają ryzyko powstania niewydolności żylnej. Ogromny wpływ na stan układu krwionośnego mają również otyłość, częste zaparcia, a także niska aktywność fizyczna zestawiona z pracą stojącą lub siedzącą.
Komentarze
Czy aby skonsultować się w klinice z lekarzem w sprawie żylaków, potrzebuję mieć skierowanie?