Masz obrzęki nóg? Nie lekceważ tego!
Coraz częściej pod koniec dnia zauważasz u siebie spuchnięte nogi? Oczywiście przyczyn spuchniętych nóg może być wiele, jednakże jeżeli wraz z obrzękiem kostek występuje ciągłe zmęczenie i ociężałość nóg, koniecznie zgłoś się do lekarza flebologa, który przeprowadzi badanie USG żył, podczas którego sprawdzi nie tylko stan ścian żył, ale również zastawek żylnych. Obrzęk nóg zdecydowanie jest objawem, którego nie wolno lekceważyć, nawet jeżeli przez noc ustępuje i pojawia się dopiero na drugi dzień wieczorem. Szybkie rozpoznanie przyczyny i odpowiednia profilaktyka pozwolą na zlikwidowanie problemu.
Obrzęk żylny, co to takiego?
Obrzęk żylny najłatwiej można określić jako zastój krwi w obwodowych częściach ciała, który towarzyszy chorobie żylnej kończyn dolnych. Obrzęk żylny uważa się za najpopularniejszą postać obrzęku nóg. Obrzęk nóg najczęściej występuje u kobiet powyżej 60. roku życia. Najczęściej tego typu obrzęk narasta podczas dnia i wieczorem osiąga swój szczyt. Obrzęk nóg często pojawia się również po locie samolotem, nawet jeżeli wciąż mamy zdrowe żyły. Przyczyną obrzęku żylnego może być tzw. refluks krwi. Obrzęk najczęściej uwidacznia się w okolicach kończyn dolnych, tj. wokół kostek, gdzie znajduje się największe nadciśnienie, chociaż może także pojawić się na kończynach górnych.
Układ limfatyczny a układ żylny
Obrzęk nóg najczęściej rozwija się na skutek przeciążenia układu limfatycznego. Współwystępującymi objawami przy obrzęku będą bóle nóg, skurcze, rozwijające się żylaki, zapalenia żył oraz zakrzepice, jak również pękanie skóry wokół kostek i jej znaczne rogowacenie. Kiedy dochodzi do niewydolności żylnej, u pacjentów pojawiają się silne poszerzenia w obrębie kostek, owrzodzenia żylne podudzi, jak również wypryski żylne. W dalszej fazie choroby pacjent może mieć wrażenie, że obrzęk zanika, jednakże obrzęk po prostu przenosi się na wyższe części kończyn dolnych. Jeżeli zauważysz u siebie obrzęk nóg, warto umówić się na wizytę do lekarza flebologa, który przeprowadzi szczegółowy wywiad lekarski, a także badanie USG Doppler, które pozwoli skontrolować stan ścian żył i szczelność zakładek, a następnie wprowadzić odpowiednie leczenie lub profilaktykę.
Komentarze
Nie powinniśmy lekceważ obrzęku nóg.
Często się zmagam z obrzękiem nóg.