Nie jesteśmy skazani na żylaki - skleroterapia
Choroby żylne kończyn dolnych często zaczynają się dość niepozornie, ponieważ zwykłym uczuciem ciężkości oraz zmęczenia nóg. Proces powstawania żylaków polega przede wszystkim na niewydolności zastawek żylnych, a także na osłabieniu ścian żył. Prawidłowo działający układ krwionośny nie pozwala krwi się cofać, lecz dba o jej jednokierunkowy przepływ, natomiast, kiedy mamy do czynienia z chorobami układu żylnego krew cofa się, doprowadzając do znacznego wzrostu ciśnienia w żyłach, które doprowadza do stopniowego rozciągania naczyń żylnych. Jeżeli na Twoich żyłach pojawiły się żylaki o małej i średniej wielkości idealnym zabiegiem dla Ciebie będzie skleroterapia.
Wskazania do skleroterapii
Skleroterapia jest niezwykle powszechną metodą usuwania żylaków, ponieważ charakteryzuje się skutecznością, zwiększonym bezpieczeństwem pacjenta, jak również szybkością, ponieważ nie wymaga hospitalizacji lub leżenia po zabiegu - niekonieczne jest również znieczulenie. Zabieg skleroterapii jest również chętnie wykorzystywany do zamykania tzw. pajączków. Skleroterapia może być wykonana u niemal każdego pacjenta, jest to zabieg, który bez większych przeszkód można wykonywać przez cały rok.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przed zabiegiem, konieczne jest wykonanie badanie USG Doppler jamy brzusznej - najlepiej jeżeli zostanie ono przeprowadzone tego samego dnia, co ma być wykonywany zabieg, a także przez tego samego lekarza. Przed zabiegiem można normalnie jeść posiłki, spożywać leki, jak również uprawiać sport. Zaletą zabiegu skleroterapii jest fakt, że nie jet potrzebne zwolnienie lekarskie, ponieważ tuż po zabiegu można powrócić do swojej codzienności.
Jak wygląda zabieg skleroterapii?
Zabieg skleroterapii trwa ok. 30 minut, a następnie zalecany jest przynajmniej półgodzinny spacer. Sam zabieg polega na podaniu do światła naczynia specjalnego preparatu za pomocą cienkiej igły. Podczas zabiegów wykorzystywane są inne stężenia preparatów, jak również inne metody podania. Skleroterapia jest najczęściej wykonywana pod kontrolą USG, dzięki czemu łatwiej jest wprowadzić preparat do chorego naczynia.
Komentarze
Skleroterapia bardzo pomogła mi w chorobie żylnej.