Objawy wyprysku żylakowatego
Nieleczona niewydolność żylna prowadzi do wielu powikłań. Do jednych z najbardziej powszechnych można zaliczyć owrzodzenia, którym często towarzyszy wyprysk żylakowaty. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość nie tylko z uwagi na jej nieestetyczny charakter, ale również uciążliwe objawy. Jakie z nich najczęściej świadczą o występowaniu tego schodzenia? Jak można się przed nim ustrzec?
Jakie objawy mogą wzbudzić niepokój?
Wyprysk żylakowaty objawia się zmianami skórnymi w obrębie kończyn dolnych. Część z nich ma charakter estetyczny. Należy wymienić tutaj m.in. rozszerzone drobne naczynka, czyli tzw. pajączki. Zmienia się też sama struktura skóry, która staje się sucha, a w dotyku przypomina pergamin. W późniejszym stadium dochodzi również do powstawania przebarwień. Skóra zmienia swój kolor, staje się brązowa lub zaczerwieniona. Pojawiają się także drobne plamki, podobne do piegów. Istotne jest, że zmiany te wyraźnie odcinają się od zdrowej skory, dlatego można łatwo zauważyć, w których miejscach występuje problem. Ponieważ skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na urazy, z czasem pojawiaj się drobne ranki, także o charakterze wysiękowym. Objawom tym towarzyszy również świąd, głównie w okolicy kostek. Z czasem staje się on bardzo dokuczliwy. Wielu pacjentów uskarża się również na ociężałość nóg.
Kto jest najbardziej narażony?
Niewydolność żylna oraz związane z nią powikłania występują najczęściej u osób po 50. roku życia. Osoby uskarżające się na wyprysk żylakowaty często cierpią również na owrzodzenia podudzi (wyprysk występuje u około 70% osób z owrzodzeniami). Przyczyną takiego stanu jest krew zalegająca w żyłach kończyn dolnych, która nie jest odprowadzana z powrotem do serca. Doprowadza do tego najczęściej siedzący tryb życia lub praca w pozycji stojącej. Większym ryzykiem obarczone są również osoby otyłe i mało aktywne fizycznie. Do wyprysku żylakowatego może przyczynić się także antykoncepcja hormonalna i palenie papierosów.
Komentarze