Wyroby uciskowe, jak je prawidłowo zakładać?
Współcześnie mamy na rynku mnóstwo różnorodnych wyrobów uciskowych, dlatego ich wybór nie powinien być dla Ciebie najmniejszym problemem, ponieważ swoim wyglądem nie różnią się wiele od zwykłych rajstop, pończoch czy podkolanówek. W przypadku wyrobów uciskowych niezwykle ważnym zadaniem jest ich regularne stosowanie, a także prawidłowe zakładanie, które na początku może okazać się dość problematyczne. Jak skutecznie założyć wyroby uciskowe?
Kompresjoterapia, dlaczego warto?
Wyroby uciskowe dzieli się ze względu na siłę wywieranego nacisku na wyroby profilaktyczne, a także wyroby lecznicze. Kompresjoterapia jest prostym i nieinwazyjnym sposobem, aby w bezpieczny sposób zapobiegać postępowaniu przewlekłej niewydolności żylnej. Zadaniem wyrobów uciskowych jest wspomaganie odpływu krwi z kończyn dolnych — wywierają one największy nacisk w okolicach kostki, który stopniowo zmniejsza się ku górze. Najlepszym momentem na wybór odpowiednich wyrobów uciskowych jest wizyta u lekarza flebologa, który sprawdzi, czy nie ma przeciwskazań do kompresjoterapii i określi stopień ucisku. Większość pacjentów chętniej wybiera podkolanówki, jednakże zdarza się konieczność zastosowania pończoch do połowy uda czy rajstop, w przypadku gdy żylaki występują na udzie lub na wysokości kolan.
Wskazówki zakładania wyrobów uciskowych!
Na samym początku ubierz rękawiczki, dzięki którym będziesz mieć pewniejszy chwyt, jak również nie przedziurawisz pończochy. Wywiń pończochę na lewą stronę i po pokonaniu stopy odwijaj pończochę bez siłowania się z nią. Unikaj ciągnięcia za silikonowy pasek z tłoczeniem, który jest przyszyty do pończochy, ponieważ może to rozluźnić pończochę. Jeżeli wspomniane przetłoczenia silikonowe są źródłem Twoich podrażnień, warto przemywać je alkoholem lub wodą z mydłem.
Komentarze