Żylaki kończyn dolnych, dlaczego powstają?
Żylaki kończyn dolnych to objaw choroby, jaką jest niewydolność żylna, która jest jedną z najczęściej występujących chorób układu żylnego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Czym tak właściwie są żylaki? To zgrubione żyły o dużym stopniu przebarwienia, które najczęściej są widoczne przez skórę i wystają ponad nią, co sprawia, że często żylaki są określane problemem natury kosmetycznej doprowadzającym do kompleksów. Żylaków kończyn dolnych nie wolno bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą doprowadzić do owrzodzenia żylnego, a także innych schorzeń, które negatywnie odbiją się na naszym zdrowiu.
Jakie są czynniki ryzyka powstania żylaków?
Do największych czynników ryzyka powstania żylaków kończyn dolnych można wymienić przede wszystkim otyłość, złe nawyki żywieniowe, jak również brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej zestawiony z pracą w trybie siedzącym lub trybie stojącym. Również częste wizyty w saunie i gorące kąpiele mogą doprowadzić do powstania żylaków na skutek nadmiernego rozszerzenia się naczyń krwionośnych. Żylaki pojawiają się znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn, co jest spowodowane ciążą, porodem i kuracjami hormonalnymi. Jednym z czynników przyczyniających się do wystąpienia żylaków mogą okazać się również skłonności genetyczne.
Jak leczy się żylaki kończyn dolnych?
Leczenie żylaków kończyn dolnych jest złożonym procesem. W tym przypadku można mówić o trzech sposobach leczenia, które będą uzależnione od stopnia zaawansowania przewlekłej niewydolności żylnej. W przypadku niewielkich pajączków i żylaków stosowane jest leczenie profilaktyczne w postaci kremów i maści, które nie tylko zmniejszą występujące obrzęki, ale również gwarantują ulgę w przypadku odczuwania ciężkości nóg. W przypadku niewielkich zmian warto stosować rajstopy uciskowe, które wspomagają działanie żył pobudzając do pracy mikrokrążenie. Kolejną metodą leczenia żylaków jest leczenie farmakologiczne, w którym podaje się środki uszczelniające naczynia krwionośne. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby stosuje się maloinwazyjne metody leczenia jak np. skleroterapia lub laser wewnątrznaczyniowy. Metody te dają bardzo dobre efekty i nie wymagają od pacjenta wykluczenia z codziennych aktywności.
Komentarze